SAVETI I PREPORUKE

ČUVANJE I DRžANJE ORUžJA U KUćI - KAKO DA TO URADITE NA BEZBEDAN NAčIN?

Vatreno oružje je od svojih skromnih početaka bilo i ostalo aktuelna tema.

Čuvanje i držanje oružja u kući - kako da to uradite na bezbedan način?

Vatreno oružje je od svojih skromnih početaka bilo i ostalo aktuelna tema. Posebno interesantno lovcima i sportistima kojima je ono deo svakodnevice, oružje i u mnogim mladim ljudima budi divljenje i osećaj moći.

U Srbiji skoro pola miliona stanovnika poseduje neku vrstu legalnog oružja, a od kojih blizu 200 000 ljudi poseduje vatreno oružje iz razloga lične bezbednosti. Kako govorimo o izuzetno velikim brojkama, potrebno je da se svaki nosilac oružja edukuje i upozna sa pravima i obavezama vezanim za posedovanje i pravilno skladištenje svog vatrenog oružja.

Nasuprot mišljenjima mnogih, sami preduslovi za dobijanje dozvole za posedovanje oružja ne obuhvataju celokupne zakonske obaveze koje slede sa posedovanjem oružja. Naime, moraju se ispuniti i uslovi za njegovo čuvanje u bezbednom sefu sa sigurnosnom bravom.

Nažalost, veliki broj nezgoda i slučajnih samoubistava i ubistava opominje nas na ogromnu dozu odgovornosti koju posedovanje oružja nosi sa sobom. Bilo da ga posedujete iz razloga samoodbrane, sporta ili ste skromni kolekcionar, neophodno je da budete svesni svih zakonskih i moralnih obaveza koje dolaze uz to. Pravilnim čuvanjem oružja ne poštujete samo zakon, već i svoje ukućane i sve druge ljude oko sebe.

 

Propisi za čuvanje oružja u kući

Za početak, važno je razumeti da to što posedujete samu dozvolu za nošenje oružja, ne podrazumeva i automatsko pridržavanje svih propisa.

Zakon o oružju i municiji detaljno definiše ne samo kako možete dobiti dozvolu, već i način na koji oružje mora biti odloženo i obezbeđeno unutar vašeg stambenog objekta.

Dakle, čak i ako imate pravnu dozvolu za posedovanje i korišćenje oružja, način na koji ga čuvate može imati ozbiljne pravne, a da ne spominjemo i mnoge druge posledice.

Zakon propisuje da oružje mora biti smešteno na adresi koja je navedena u vašim ličnim dokumentima i to u protivprovalnom sefu.

Prilikom prenosa oružja, ono mora biti smešteno u specijalnom koferu sa šifrom ili zaštitnom bravom, kako bi se izbegla svaka mogućnost nenamernog korišćenja ili zloupotrebe.

 

Sef za čuvanje oružja

Kada govorimo o bezbednom čuvanju oružja, možete da zaboravite na komode, fioke, garderobere, metalne kutije i skriveni štek ispod frižidera. Ovakvo neodgovorno ponašanje ne samo da ugrožava vašu sigurnost, već predstavlja i ozbiljan prekršaj zakona. Pored toga, ovako slobodno tumačenje i primena zakona mogu dovesti do ozbiljnih posledica po druge ljude u vašem domaćinstvu.

Najbolji način da se oružje propisno čuva jesu sefovi. Ostale opcije uključuju kase ili specijalne ormare namenjene za odlaganje većih pušaka i poštolja, ili većeg broja komada oružja. Za koji god od ponuđenih načina skladištenja se odlučite, preostaje vam još jedan značajni korak dodatnog obezbeđenja. Dakle, sef ili kasa moraju biti pričvršćeni za veći ormar ili zid, kako bi se onemogućilo odnošenje celog sefa sa komplet oružjem i municijom iz vaše kuće ili stana.

Takođe, nećemo zaboraviti ni municiju, koju bi trebalo držati zasebno od oružja, ali i pod ključem. Kao što svaki vlasnik vatrenog oružja već sigurno i zna, oružje se mora prvo isprazniti, a zatim odložiti u namenjeni sef. Na vama je da li ćete municiju držati u istom sefu ili odvojeno, ali po zakonu ste u obavezi da svu municiju izvadite iz oružja. Na ovaj način ćete se dodatno osigurati da čak iako se neko domogne vašeg oružja, ono će biti prazno i smanjiće se rizik od dalje upotrebe i štete u vaše ime.

Neki od najkvalitetnijih sefova koji su posebno dizajnirani za oružje često uključuju upravo i taj zasebni odeljak za municiju, kako bi se sprečilo slučajno ili neovlašćeno korišćenje. Cena ovih sefova može varirati, od nekoliko stotina do nekoliko hiljada evra, u zavisnosti od nivoa sigurnosti i dodatnih funkcionalnosti koje pružaju. Osnovni sefovi su dostupni po ceni od oko par stotina evra, ali je važno da ih dobro proverite i ne štedite na sigurnosti.

Osim sefova, nešto ozbiljniju opremu čine i metalni ormani, trezori i kase, koji su opremljeni sigurnosnim mehaničkim sistemima. Ovi sistemi su dizajnirani tako da onemoguće jednostavno otvaranje, čime se dodatno smanjuje rizik od neovlašćenog pristupa ili obijanja. Ključevi od sefa ili drugog sigurnosnog sistema moraju biti dostupni samo i isključivo vlasniku, a njihova lokacija mora ostati tajna.

 

Važnost pravilnog skladištenja oružja

Zašto je pravilno skladištenje oružja toliko važno? Verovatno najočiglednija, ali i najbitnija činjenica jeste da propisno odlaganje i čuvanje oružja i municije značajno smanjuje rizik od nesreća. Svi se možemo složiti da je oružje, kada je van kontrole, izuzetno opasno. Nepropisno skladištenje može dovesti do tragičnih događaja, kao što su nehotična ranjavanja ili smrtni ishodi.

Pored toga, pravilno skladištenje sprečava neovlašćen pristup. Svi statistički podaci ukazuju na to da nebezbedno skladištenje, naročito u domovima gde žive deca bilo kog uzrasta, povećava rizik od nenamernih povreda, ubistava ili samoubistava vatrenim oružjem.

Mada su mnogi roditelji ubeđeni da njihova deca ne znaju ništa o bilo kakvom oružju u kući, istraživanja pokazuju upravo suprotno. Deca su intuitivna i radoznala i često se ne plaše da istražuju potkrovlja, podrume, tajne fioke, kofere i kutije svojih roditelja, uzmu oružje u svoje ruke ili se jednostavno pohvale i pokažu svojim prijateljima gde se ono tačno nalazi.

Zbog toga je važno da se oružje čuva u specijalnim sefovima ili koferima koji su namenjeni isključivo za tu svrhu. Osim adekvatne zaštite, sigurnosne brave i sistemi sa šifrom dodatno smanjuju šanse za neovlašćeno korišćenje. Municija bi takođe mogla da se čuva u posebnim koferima, odvojena od oružja, kako bi se smanjio rizik od potencijalne zloupotrebe.

Napominjemo još jednom da je oružje obavezno držati praznim, zato pre odlaganja dobro proverite da li je sva municija uredno izvađena.

 

Redovna provera stanja oružja

Odgovornost vlasnika oružja ne završava se samo pravilnim skladištenjem. Neophodno je redovno proveravati kakvo je stanje oružja i osigurati da se ono nalazi na svom mestu. Ovo je takođe deo i zakonske i moralne odgovornosti svakog vlasnika. Ako se oružje ne čuva pažljivo i ne bude pod stalnom kontrolom, može doći u posed neovlašćenih lica, što može imati ozbiljne posledice.

Nepoštovanje ovih pravila može dovesti do ozbiljnih zakonskih sankcija. Vlasnici oružja koji ne postupaju savesno mogu se suočiti sa velikim kaznama, kako životnim, tako i onim zakonom propisanim. Osim što zbog nepropisnog držanja oružja možete završiti u zatvoru i do 60 dana, uslediće i novčane kazne koje se kreću od 20.000 do 150.000 dinara u zavisnosti od slučaja.

Kada uzmete u obzir da neko nestručno lice može doći u posed vašeg oružja i namerno ili nenamerno počiniti krivično delo, shvatićete da ove kazne nisu samo formalnost - one imaju za cilj da podsete sve vlasnike oružja na ozbiljnost situacije i na to koliko je važno da oružje bude pod nadzorom i pravilno obezbeđeno.

 

Zaključak

Čuvanje oružja kod kuće zahteva visok nivo odgovornosti i pridržavanje strogih zakonskih normi. Pravilno skladištenje i redovna provera stanja oružja su ključni faktori za osiguranje bezbednosti i vaših najbližih i šire zajednice.

Kada odlučite da kupite sopstveno vatreno oružje, obučite se za rukovanje njime i dobijete potrebnu dozvolu, budite sigurni da ste odvojili i novac sa strane za kvalitetan sef, kasu, ormar ili kofer u koji ćete ga smestiti.

Ulaganje u dobar sef, pridržavanje propisa o skladištenju i stalna provera stanja i mesta vašeg oružja mogu sprečiti potencijalne tragedije i zaštititi vas od pravnih posledica. Ne zaboravite, bezbednost u vašem domu počinje od vas - čuvajte oružje na način koji obezbeđuje maksimalnu sigurnost za sve.