SAVETI I PREPORUKE

KAKO PREPOZNATI LAŽNI NOVAC?

Da li ste se ikada zapitali da li je novčanica od 1000 dinara u vašoj ruci možda lažna?

KAKO PREPOZNATI LAŽNI NOVAC?

Ako pitate Narodnu banku Srbije, upravo je ova crvena najčešće falsifikovana novčanica u zemlji.

Lažni novac predstavlja večiti problem, kako za privredu širom sveta, tako i za slučajnog građanina koji se nedužno uplete u šemu kruženja falsifikata. Od sofisticiranih operacija, do malih falsifikata kovanica, uticaj lažne valute je štetan, dalekosežan i skoro neuhvatljiv.

Koliko je komplikovano falsifikovati novac, kako ga prepoznati i lakše detektovati, i šta da radite ako dođete u posed lažne novčanice, pročitajte u nastavku.

Kako se pravi lažni novac?

Nije novost da se novac, umetnine, dokumenta, i sve što u sebi nosi bilo kakvu vrednost krivotvori i falsifikuje od kad je sveta. Dok su se u prošlosti ručno gravirale ploče iz kojih su rezbareni novčići ili koristile osnovne tehnike štampanja, današnje tehnologije su znatno olakšale ovaj kriminalni zanat. Naime, visokokvalitetna oprema poput štampača visoke rezolucije i softvera za projektovanje omogućila je izradu poprilično verodostojnih falsifikata.

Popularno je mišljenje da falsifikatori koriste običan kancelarijski papir, koji zatim obrade na razne načine (neki ga čak oboje kafom!) kako bi dočarali osećaj i izgled prave novčanice. Iako podseća na scenario nekog holivudskog filma, ovo i nije netačno. Uz inkdžet (inkjet) štampače visoke rezolucije čak i običan papir postaje prilično dobar falsifikat.

Ipak, još verodostojnije lažne novčanice prave se imitacijom tradicionalne metode štampe, tzv. ofset štampom. Ovaj način štampe koristi ploče kako bi se mastilo utisnulo na papir i može doprineti detaljnijoj izradi.

Takođe, koriste se i posebne ploče za utiskivanje papira koje kreiraju blago opipljiv reljefni otisak na novčanici. Naravno, za ovakve operacije koristi se poseban papir, specijalno duboko mastilo, kvalitetna oprema i jako stručan kadar.

Međutim, možda i nemamo puno razloga za brigu: koliko je olakšala, tehnologija je ujedno i otežala pravljenje i sam promet lažnog novca. Zahvaljujući inovativnim sigurnosnim funkcijama u novčanicama (hologrami, vodeni žigovi, mikroštampa, mastila koja menjaju boju), falsifikovanje postaje sve manje unosan posao.

Kako da prepoznate falsifikovan novac?

Novac je veliki deo svačijeg života i svakodnevno ga viđamo, koristimo, provlačimo kroz prste. Stoga, nemojte sebe potcenjivati misleći da ste laici u raspoznavanju originala i falsifikata. Naredna tri brza koraka vam mogu dodatno pomoći u tome:

  1. Osetite papir: obratite pažnju na razliku između običnog krutog papira i elastičnih glatkih pravih novčanica. Novčanice prođu kroz hiljade i hiljade ruku, a opet ostaju čitave i ne gužvaju se lako poput komercijalnog papira za fotokopiranje.
  2. Pogledajte boje i likove: dobro su vam poznati likovi Vuka Karadžića, Tesle, Nadežde Petrović, Vajferta i drugih velikana koji su se našli na našim novčanicama. Osmotrite ih. Proverite vodeni žig i providni registar.
  3. Nagnite novčanicu ka svetlu: budite sigurni da svaka prava novčanica ima hologram na kome se prelivaju boje i različite slike, dok falsifikati još uvek nisu preuzeli tu magičnu karakteristiku.

Kao dodatni korak pri oprezu, preporučujemo da imate na umu i mesta na kojima lažni novac najčešće kruži. To su uglavnom pijace, kafići i mesta na kojima je prisutno dosta ljudi, velika gužva i žurba. Potrudite se da strane valute kupujete u proverenim menjačnicama ili bankama.

Detektor i brojač falsifikovanog novca.

Kako detektovati flasifikate?

Bilo da imate sopstvenu radnju, firmu ili samo želite da budete sigurni u validnost vašeg novca, najpouzdaniji način za to su detektori. Ove korisne spravice su povoljan i bezbedan način da smanjite rizik od različitih vrsta falsifikata.

U upotrebi su automatski detektori, koji sami signaliziraju ukoliko otkriju sumnjivu novčanicu, i detektori koji koriste UV, MG ili infracrvenu detekciju, te tako pomažu da se manjkavosti novčanica lakše uoče.

Za one koji barataju većim količinama novčanica na dnevnom nivou, veoma su korisni multifunkcijski brojači koji, osim što broje novac, detektuju falsifikate uz pomoć sofisticiranih senzora.

Posledice upotrebe falsifikovanog novca

Ako se ipak dogodi da vam lažni novac dospe u novčanik, obavezno ga predajte u obližnjoj banci ili policijskoj stanici.

Takva novčanica se ne sme pustiti u opticaj, a svaka dalja upotreba će se smatrati kažnjivim krivičnim delom. Nakon što predate lažni novac, on se šalje Narodnoj banci na analizu. Nažalost, ukoliko se utvrdi da je u pitanju falsifikat, a niste ga kupili u menjačnici, pravila su takva da nećete dobiti novčanu nadoknadu.


Zato, ne prepuštajte ništa slučaju. Ukoliko želite da proverite vrednost novčanica kojim baratate, odaberite neki od najsavremenijih detektora ili mutifunkcijskih brojača iz ponude Master Team-a.