Kada se radni dan privodi kraju, ostaje još samo jedan važan korak dobrog poslovanja – predaja pazara u banci.
Svaka firma koja svakodnevno rukuje gotovinom u zakonskoj je obavezi da dnevni pazar uplati u roku od sedam dana. Naravno, pored toga što je u skladu sa zakonom, ova praksa doprinosi i finansijskoj sigurnosti same firme. Predaja pazara je veoma jednostavna i možete je obaviti u samo par koraka.
Kao što smo već spomenuli, u skladu sa važećim propisima, dnevni pazar može ostati u firmi najviše 7 dana. Što će reći da, kao preduzetnik imate zakonsku obavezu da najmanje jednom u toku tih 7 dana uplatite prikupljeni novac u banku.
Međutim, ako vaša firma ima veći dnevni profit ili na primer, imate više maloprodajnih objekata, najlakše je da uplatu pazara vršite svakodnevno. Na taj način ćete doprineti boljoj organizaciji u vašoj kompaniji, kao i većem stepenu sigurnosti dnevne zarade.
Uplata pazara na račun firme u banci se uglavnom obavlja na blagajni banke. Po završetku radnog vremena je potrebno otići u banku i na šalteru predati dnevni pazar. Kako biste bili što efikasniji, unapred pripremite dve stvari: uplatnicu i specifikaciju novca.
Nalog za uplatu, tj. uplatnica, treba da bude ispunjena detaljima gde su polja „Uplatilac“ i „Primalac“ ista, imajući u vidu da firma praktično sama sebi uplaćuje novac. Takođe, nije loše ni napomenuti da se kod uplate pazara koristi šifra „165“, koja označava uplatu gotovine na račun firme.
Specifikacija novca je tu da prikaže precizan pregled iznosa po apoenima, tj. koliko novčanica od koliko dinara je uključeno u pazar (na primer, 5 novčanica od 1000 RSD, 10 novčanica od 500 RSD, itd.). Ova specifikacija nije unapred određeni dokument, niti ima fiksni format, tako da je možete ručno napisati ili je odštampati sa računara. Na taj način ćete značajno ubrzati i optimizovati proces uplate na šalteru.
Takođe, treba napomenuti da ukoliko planirate uplatu na šalteru, budite svesni radnog vremena banke i potencijalne gužve, kako biste izbegli čekanje ili odlaganje uplate.
Sve više banaka uvodi opciju uplate pazara putem specijalizovanih keš depozit mašina. Dakle, ukoliko se opredelite za ovakav vid uplate, bićete pošteđeni čekanja u redovima na šalteru.
Štaviše, keš depozit mašina automatski prepoznaje apoene, prebrojava sav novac i odmah knjiži uplatu na račun firme. Važno je napomenuti da, iako je ova opcija praktična, možete biti ograničeni brojem novčanica koje se mogu odjednom deponovati.
Zatvorene pošiljke su najbolji način predaje pazara za sve firme koje rukovode velikim iznosima gotovine na dnevnom nivou. Glavni cilj jeste upravo pojačana bezbednost ovog novca. Naime, pazar i prateću dokumentaciju treba da spakujete u zatvorenu, sigurnu kesu koju možete tražiti u banci.
Ove sigurne jednokratne kese za novac je nemoguće ponovo zatvoriti nakon što se jednom otvore. Nakon što je pripremite, kesu sa pazarom možete da predate lično na blagajni banke ili u ovlašćenom servisu (kao što su kompanije za obezbeđenje). Kada se na šalteru novac prebroji i prekontroliše, sredstva se knjiže na račun firme.
Gotovo sve banke u Srbiji naplaćuju određenu proviziju za uplatu pazara, na vama je da istražite ovu široku ponudu usluga i koja banka će moći da olakša vaše poslovanje. Trošak zavisi isključivo od politike banke, a opravdava ga činjenica da je manipulacija gotovinom skupa zbog potrebe za obezbeđenim skladištenjem, transportom i rukovanjem novcem.
Stoga, pre nego što se odlučite u kojoj banci ćete otvoriti račun, dobro istražite kolika je visina provizije na uplatu pazara. U pojedinim bankama imate povoljne mogućnosti pregovora o nižoj naknadi za uplatu pazara, uglavnom uz uslov da redovno predajete velike iznose gotovine.
Dakle, bilo da se opredelite za tradicionalnu predaju pazara na šalteru u banci, ili višenamenski bankomat, potrudite se da taj izbor bude u skladu sa vašim obimom poslovanja i da bude efikasniji što se tiče i vremena i dodatnih troškova. Kako bi uplata novca bila što bezbednija, pobrinite se da predajete pazar pravovremeno i u što manje koraka, jer redovnim polaganjem pazara imate veću kontrolu nad prometom u firmi i značajno smanjujete finansijski rizik.